Stare domy mają swój niezaprzeczalny urok i klimat. Niestety na ogół są trudne do ogrzania. Wysokie pomieszczenia, dawne technologie, okna o wysokim współczynniku przenikania ciepła i niewystarczająca izolacja termiczna sprawiają, że ogrzewanie starych domów jest trudne i kosztowne.
W obliczu rosnących cen energii i rosnącej świadomości ekologicznej właściciele starych domów coraz częściej rozważają modernizację systemu grzewczego i instalację nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła. Czy jednak montaż pompy ciepła w starym domu to dobry pomysł?
Czym jest pompa ciepła i jak działa?
Żeby odpowiedzieć na pytanie o to, czy warto zainstalować pompę ciepła w starym domu, należy najpierw przyjrzeć sięzasadzie działania tego urządzenia. Pompa ciepła to nowoczesne, energooszczędne rozwiązanie, które pobiera energię cieplną z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) i przekazuje ją do wnętrza budynku. Dzięki temu może efektywnie ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową, zużywając przy tym znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne systemy grzewcze. Działanie pompy ciepła opiera się na prostych prawach fizyki i nie wymaga spalania paliwa, dzięki czemu pompa ciepła jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.
Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu?
Jednym z głównych pytań, które pojawiają się w kontekście instalacji pompy ciepła w starych budynkach, jest to, czy takie urządzenie poradzi sobie z ogrzewaniem słabo ocieplonych przestrzeni. Starsze domy często charakteryzują się wyższymi stratami ciepła, co sprawia, że wymagają wydajniejszych systemów grzewczych. Nie oznacza to jednak, że jako właściciel starego domu musisz zrezygnować z korzyści oferowanych przez montaż pompy ciepła.
Dobór urządzenia do potrzeb danej nieruchomości jest kwestią bardzo indywidualną i zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego tejże nieruchomości. Na to z kolei wpływa powierzchnia, układ pomieszczeń oraz szczelność izolacji termicznej. Najwięcej ciepła ucieka z domu przez dach. Dzięki termomodernizacji dachu jesteśmy w stanie znacząco obniżyć straty ciepła. To samo dotyczy wymiany okien i ocieplenia ścian.
Termomodernizacja a pompa ciepła
Praktyka pokazuje, że najlepsze efekty pod względem wydajności energetycznej, a co za tymi idzie także oszczędności uzyskują inwestorzy, którzy łączą modernizację systemu grzewczego w starym domu z termomodernizacją budynku. Ocieplenie ścian, dachu oraz wymiana okien na energooszczędne pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła, co z kolei obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dzięki temu pompa ciepła może pracować w bardziej efektywny sposób, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej i jeszcze większe oszczędności na rachunkach. Termomodernizacja budynku zmniejsza także ryzyko przeciążenia pompy ciepła w najchłodniejsze dni, co zapewnia stały komfort cieplny i wydłuża żywotność urządzenia. Takie połączenie nowoczesnego systemu grzewczego z dobrze zaizolowanym budynkiem sprawia, że nawet starsze domy stają się ekonomiczne w eksploatacji, ekologiczne i przyjazne dla środowiska.