Multi System Sebastian Naszewski

czyszczenie rekuperacji

Systemy rekuperacji są projektowane i wykonywane pod kątem ich wieloletniego wykorzystania i bezawaryjnego działania. By osiągnąć ten efekt konieczna jest troska o ich prawidłową konserwację oraz regularnie przeprowadzane czyszczenie. W tym artykule skupiamy się na rozwiązaniach dedykowanych dla wszystkich właścicieli systemów rekuperacji. Podpowiadamy jakie elementy instalacji wymagają szczególnej troski, jak powinno wyglądać prawidłowo zrealizowane i przeprowadzone czyszczenie rekuperacji oraz jak często należy je powtarzać.

Korzyści płynące z czyszczenia rekuperacji

Najważniejsza korzyść dotyczy eliminacji zanieczyszczeń, które mogą stanowić przyczynę wystąpienia potencjalnych usterek lub spadku wydajności. Kluczowe jest usunięcie gromadzącego się kurzu, skupisk brudu, pleśni i bakterii. Jest to przy okazji skuteczna forma konserwacji całego systemu, pozwalająca zachować jego efektywność na wysokim poziomie i przeciwdziałać zwiększającemu się z upływem czasu zużyciu energii. Ponadto oczyszczona rekuperacja sprawnie realizuje swoje zadania – aktywnie oczyszcza powietrze, gwarantując jego wysoką jakość.

Jak często czyścić rekuperację?

Najlepiej dostosować się do szczegółowych wytycznych producenta i wykonywać czyszczenie tak często, jak jest to zalecane. Zazwyczaj przeprowadza się je raz lub dwa razy w roku. Najlepszym okresem jest początek wiosny lub początek okresu grzewczego. Ważna jest także regularna wymiana filtrów, która powinna następować co 2-4 miesiące, w zależności od wydajności systemu, stopnia eksploatacji i indywidualnego zapotrzebowania domowników.

Ponadto powinniśmy zdecydować na dodatkowe czyszczenie rekuperacji za każdym razem, gdy jej działanie staje się nieprawidłowe lub doprowadza do wystąpienia konkretnych symptomów. Do takich należy zbierająca się na powierzchni szyb wilgoć lub zbyt głośne działanie. Jest to wyraźny sygnał, że instalacja wymaga dokładnego oczyszczenia i wyregulowania.

Jak czyścić rekuperację?

Czyszczenie powinno skupić się na najważniejszych elementach w konstrukcji rekuperacji – wymienniku, wentylatorze, czerpni, wyrzutni, filtrach, anemostatach i kanałach wentylacyjnych. Jeśli rekuperacja posiada dodatkowe komponenty, również one powinny zostać uwzględnione w naszych planach czyszczenia.

Wymiennik i wentylator to kluczowe elementy w całym układzie. W czasie czyszczenia warto przyjrzeć się ich powierzchni i usunąć zalegające na nich zabrudzenia. Niekiedy w celu uzyskania dostępu konieczne jest zdemontowanie niektórych elementów, w czym pomogą nam fachowi serwisanci. Czerpnia i wyrzutnia również powinny zostać oczyszczone, ze szczególnym naciskiem na siatkę ochronną prowadzącą do kanału wentylacji. Może być pokryta martwymi owadami lub zanieczyszczeniami stałymi.

Filtry są elementami niemożliwymi do wyczyszczenia, dlatego jeśli ulegną zabrudzeniu pozostaje jedynie ich wymiana na nowe. Warto sięgać po produkty wyższej klasy, gwarantujące bardziej skuteczną neutralizację wszelkich zanieczyszczeń. Anemostaty umieszczone na końcu kanałów są łatwiejsze w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć ich powierzchnię chłonną szmatką nasączoną wodą lub rozcieńczonymi, delikatnymi detergentami. W podobny sposób czyścimy kanały nawiewne, o ile nie wymagają przeprowadzenia profesjonalnej dezynfekcji.