Multi System Sebastian Naszewski

serwis rekuperacji SulejówekRekuperacja jest systemem odzyskiwania i ponownego wykorzystywania ciepłego powietrza. Obecnie jest jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań ekologicznych dedykowanych do systemów wentylacji i klimatyzacji. Gwarantuje ich wydajne działanie oraz skuteczne oczyszczanie powietrza poprzez usuwanie wszelkich zanieczyszczeń stałych, niebezpiecznych związków i substancji. W naszym wprowadzeniu w tematykę rekuperacji skupiamy się na jej wpływie na zdrowie.

Rekuperacja – najważniejsze zadania

W dużym skrócie – rekuperacja pełni funkcje związane z dostarczaniem powietrza, jego obiegiem i oczyszczaniem. Przede wszystkim – doprowadza świeże powietrze spoza budynku do jego wnętrza. Pozwala też na odprowadzanie powietrza zużytego oraz na wyeliminowanie obecnych w nim zanieczyszczeń. Ponadto rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza pomiędzy pomieszczeniami, mając także wpływ na poziom obecnej w nim wilgoci.

Korzyści z wyboru rekuperacji

Najważniejsza korzyść z perspektywy zdrowia wiąże się z dostępem do świeżego powietrza. Zamiast oddychać powietrzem „zużytym”, w którym znajdują się zanieczyszczenia, alergeny i cząsteczki smogu, rekuperacja będzie gwarantować nam dostęp do powietrza świeżego i niemal całkowicie czystego.

Kolejna korzyść wiąże się z regulacją poziomu wilgoci. Rekuperacja pozwala utrzymać wilgoć na prawidłowym poziomie wewnątrz wszystkich pomieszczeń. Ma to duże znaczenie w przypadku lokali zagrożonych rozwojem pleśni lub roztoczy. Rekuperacja poradzi sobie pod tym względem także z wymogami pomieszczeń przemysłowych, wytwórczych i zakładów pracy najróżniejszych branż, które w swoim codziennym funkcjonowaniu generują dużo wilgoci.

Ograniczenie ilości pyłków, w tym cząstek stałych, to kolejna ważna korzyść warta wspomnienia. Doceniamy ją szczególnie w okresie zimowym, gdy powietrze staje się niezanieczyszczone smogiem, a oddychanie nim może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych filtrów, rekuperacja będzie wyłapywać wszystkie zanieczyszczenia, neutralizując ich negatywny wpływ na człowieka.

Ważna jest także regulacja temperatury oraz jej stabilizacja wewnątrz wszystkich pomieszczeń. Dzięki rekuperacji, użytkownicy lub mieszkańcy danego budynku nie będą narażeni na dyskomfort termiczny w czasie przemieszania się po jego powierzchni. Dotyczy to szczególnie okresu zimowego, gdy narażeni jesteśmy na znaczne spadki temperatur nocą.

Na koniec warto wspomnieć o istotnej korzyści, którą z pewnością docenią wszyscy domownicy nie przepadający za sprzątaniem, jak również cierpiący na alergie lub choroby układu oddechowego. Rekuperacja pozwala zmniejszyć ilość kurzu obecnego w powietrzu w danym lokalu, a tym samym ułatwia oddychanie i ogranicza problemy wynikające z ekspozycji na nieświeże powietrze.

Oczywiście sama rekuperacja nie jest w stanie wyeliminować problemów zdrowotnych domowników. Jednak z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia osób szczególnie wymagających, dla których zima jest okresem przeziębień, nieustającego kaszlu lub kataru.