Multi System Sebastian Naszewski

montaz pompy ciepłaPompy ciepła to skuteczne systemy pozwalające na generowanie energii i jej wykorzystanie zgodnie z zapotrzebowaniem danego budynku. Pompy ciepła obsługują nieruchomości mieszkalne, zakłady pracy, budynki użyteczności publicznej, budowle przemysłowe oraz wiele innych miejsc, w których liczy się sprawne zarządzanie energią i jej ekonomiczne użytkowanie. W naszym wprowadzeniu w tematykę pomp ciepła skupiamy się na kosztach związanych z wykonaniem całej inwestycji – podpowiadamy z jakimi wydatkami muszą się liczyć inwestorzy oraz na jakiej podstawie powinni kalkulować jej opłacalność.

Pompa ciepła – cena. Od czego zależy jej wysokość?

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na koszty związane z wykonaniem pompy ciepła jest jej spodziewana moc, marka producenta, rodzaj wykorzystanej pompy, poziom wydajności. Ponadto należy brać pod uwagę koszty związane z wykonaniem montażu, których wysokość zależy od wymogów stawianych przez daną nieruchomość. Najtańsze pompy ciepła kosztują kilkanaście tysięcy złotych, a najdroższe warianty przekraczają kwotę 50 tys. zł.

Cena pompy ciepła a jej rodzaj

Pompy ciepła występują w trzech wariantach: powietrznym, wodnym i gruntowym. Wybór konkretnego modelu zależy od możliwości danej działki oraz wykorzystania jej zasobów. Pierwsze z wymienionych należą do najtańszych w zakupie, jednak oferują przeciętną wydajność. Wykonanie całej instalacji z ich użyciem może zmieścić się w granicy 40 tys. zł. Pompy wodne są nieco droższe, jednak nie na każdej działce istnieje możliwość ich zastosowania. Najdroższe są pompy gruntowe, których instalacja może kosztować nawet 60-80 tys. zł. Należą za to do grona najwydajniejszych w generowaniu energii cieplnej. Warto przy tym podkreślić, że część kosztów inwestycji może zostać zwrócona dzięki szeroko dostępnym programom dofinansowania dla osób decydujących się na OZE.

Montaż pomp ciepła i związane z tym koszty

Wykonanie montażu jest niezwykle trudne – wymaga dostępu do zaawansowanych urządzeń oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego w instalacji pompy ciepła należy korzystać z pomocy profesjonalnego kontrahenta. Koszty instalacji mogą wynosić od 5 do 10 tys. zł., a ostateczna wysokość zależy od takich spraw jak typ wykorzystanej pompy ciepła, koszty pobierane z tytułu robocizny oraz koszt zakupu materiałów instalacyjnych. Wiele firm specjalizujących się w pompach ciepła oferuje kompleksowy pakiet usług, na który składa się wykonanie projektu, montaż oraz serwis. Decydując się na taki wybór mamy możliwość obniżenia kosztów poszczególnych usług wchodzących w skład pakietu.