Multi System Sebastian Naszewski

klimatyzacja-pomieszczen

Każdy, kto choć raz zerknął na ofertę firm klimatyzacyjnych wie dobrze, że wykonanie instalacji może być wydatkiem rzędu kilku- jak i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zakres cenowy jest bardzo szeroki, tym bardziej, że klimatyzacja może obsługiwać budynki o różnej powierzchni, ilości kondygnacji oraz szczegółowych wymaganiach. Tym samym wszelkie próby usystematyzowania tego zagadnienia pozostaną jedynie ogólne.

Klimatyzacja – cena inwestycji i przedziały cenowe

Co zatem składa się na cenę wykonania klimatyzacji? Przede wszystkim – zależy ona od standardu instalacji, która nas interesuje. Najczęściej dzieli się systemy na trzy główne kategorie: budżetowe, średnie i klasy premium. Im wyższy standard, tym wyższa cena.

Drugim wyznacznikiem jest typ klimatyzatora, czyli głównego elementu odpowiedzialnego za prawidłowe działanie całej instalacji. Do wyboru mamy klimatyzacje monoblok, przenośne, split, multisplit. Cena za dobrej jakości urządzenie może wynosić od zaledwie 2-3 tys., do nawet kilkunastu tys. zł. Podobnie wygląda sprawa w przypadku wyboru jednostki wewnętrznej, która może mieć formę ścienną, podsufitową, kanałową, przypodłogową, przenośną oraz wiele innych.

Trzecim ważnym czynnikiem jest ilość jednostek wewnętrznych i zewnętrznych składających się na dany układ, a tym samym stopień jego skomplikowania. Im więcej jednostek go tworzy, tym większe są koszty związane z wykonaniem instalacji.

Warto też wspomnieć o parametrach wykorzystanych urządzeń, wśród których najważniejsza jest moc i wydajność grzewcza. Im wyższa ich wartość, tym większa będzie cena klimatyzacji. Ponadto duży wpływ na ostateczne koszty ma wykorzystanie dodatkowych funkcji i komponentów, takich jak moduły WIFI, jonizatory powietrza, lampki UV, czujniki ruchu, tryb cichej pracy.

Klimatyzacja – cena montażu

Na ostateczny koszt inwestycji wpływa także montaż oraz sposób jego przeprowadzenia. Największy wpływ na ten aspekt wydatków mają wymagania wynikające ze specyfiki konkretnych zastosowanych urządzeń. Najczęściej usługa montażu klimatyzacji mieści się w przedziale od zaledwie 1 tys., do nawet 2-3 tys. zł. Ważnym generatorem kosztów jest też sposób uzyskania dostępu do danego budynku – w niektórych przypadkach konieczne jest dysponowanie rusztowaniem lub nawet podnośnikiem. Ponadto na koszty montażu wpływa ilość przewiertów w ścianach, które należy wykonać, ilość maskowania koniecznego do wykorzystania oraz ilość zużytych w czasie pracy materiałów.

Przyglądając się cenom pobieranym za usługę montażu zauważymy, że często jest on oferowany w wariancie nazywanym standardowym, który dotyczy jednostek typu split, o niskiej mocy, krótkiej długości instalacji i małym zapotrzebowaniu na odwierty. Ponadto montaż standardowy jest oferowany Klientom znajdującym się w tym samym regionie co dostawca klimatyzacji. Klienci wymagający bardziej rozbudowanego montażu lub też oddaleni od producenta muszą liczyć się ze zwiększoną opłatą.