Multi System Sebastian Naszewski

klimatyzatory-wewnetrzneKlimatyzatory wewnętrzne to niezawodne urządzenia, które zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniu i pozwalają odetchnąć od upałów. Efekt ich działania każdy zna – przyjemnie schłodzone powietrze. Jednak czy wiesz, jak działają klimatyzatory wewnętrzne i jak to się dzieje, że powietrze które się z nich wydobywa ma dokładnie taką temperaturę, jakiej oczekujesz?

Podstawy działania klimatyzatora

Podstawowym celem klimatyzatora wewnętrznego jest obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia. Większość nowoczesnych jednostek posiada także funkcję grzania, co jest idealnym rozwiązaniem w okresach przejściowych. Jak jednak działa funkcja chłodzenia? Proces ten opiera się na cyklu chłodzenia, który jest realizowany poprzez wykorzystanie specjalnego chłodziwa (najczęściej gazowego), które podlega procesom sprężania i kondensacji. Wszystko rozpoczyna się w wewnętrznej jednostce, która inicjuje cały proces wciągając powietrze z pomieszczenia. Następnie poddawane jest ono procesowi filtracji i oczyszczane za pomocą filtra ze wszystkich zanieczyszczeń, a także kurzu. W kolejnym kroku dochodzi do sprężania gazu chłodziwa, co powoduje wzrost temperatury. Efektem tego w sprężarce powstaje gorący gaz, który gotowy jest do dalszej obróbki. Następnie jest on kierowany do skraplacza, gdzie zachodzi proces kondensacji. Ciepło zawarte w gazie jest oddawane do otoczenia, powodując kondensację gazu i przekształcenie go w ciecz. Ta ciecz chłodziwa trafia do parownika, gdzie pod niskim ciśnieniem ulega parowaniu. Proces ten skutkuje wydobywaniem ciepła z otaczającego powietrza, co prowadzi do ochłodzenia i osuszenia powietrza. Ochłodzone i osuszone powietrze jest w końcu unoszone z powrotem do pomieszczenia przez wentylator. Ten etap to efekt, który znamy z działania klimatyzatora. Schłodzone powietrze wdmuchiwane przez wentylator sprawia, że temperatura w pomieszczeniu obniża się i poprawia komfort termiczny użytkowników.

Z jakich elementów zbudowany jest klimatyzator wewnętrzny?

Klimatyzatory wewnętrzne  składają się z precyzyjnie zaprojektowanych elementów, które współpracują, aby dostarczyć nam ulgę w czasie upałów. Wewnętrzna jednostka klimatyzatora skrywa w sobie kilka kluczowych komponentów, takich jak sprężarka, skraplacz, parownik i wentylator wewnętrzny. Dodatkowo znajdują się tam także filtry powietrza, które dbają o jego jakość, podczas gdy termostat pozwala na regulację temperatury. Te elementy wspólnie tworzą układ, który nie tylko ochładza powietrze, ale także wpływa na wilgotność i ogólny komfort przebywania w pomieszczeniu. Dzięki precyzyjnemu działaniu tych elementów, klimatyzator wewnętrzny staje się niezastąpionym towarzyszem w gorące dni, zapewniając nam przyjemny i ochłodzony mikroklimat wewnątrz naszych domów.