Multi System Sebastian Naszewski

Jak działa pompa ciepła powietrzna?Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. O ich wyborze decyduje możliwość uzyskania komfortu cieplnego przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzowaniem pomieszczeń. Szczególnie korzystne pod tym względem wydają się być powietrzne pompy ciepła, których wybór niesie za sobą minimalne koszty instalacyjne. Jak działa pompa ciepła powietrzna?

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje odnawialną energię nagromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Powietrzne pompy ciepła są wykorzystywane również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Co istotne, pompy nowej generacji oferują wydajność na poziomie umożliwiającym efektywne zaopatrywanie nieruchomości w ciepło – doskonale nadają się w przypadku niskotemperaturowych systemów grzewczych, takich jak ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne).

Technologia pompy ciepła jest oparta na prostym i dobrze znanym mechanizmie. Najważniejszymi elementami urządzenia są:

  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny,
  • parownik.

Ważną rolę w procesie przekazywania energii pełni czynnik roboczy. Czynnik roboczy w pompach ciepła to ciecz, która krąży wewnątrz układu. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze (a więc na zewnątrz budynku) czynnik roboczy pobiera ciepło, które następnie transportuje i oddaje do instalacji. Po tym, czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny. Wraz ze spadkiem ciśnienia i temperatury cykl rozpoczyna się od nowa.

 

Jak działa powietrzna pompa ciepła ze zintegrowaną funkcją chłodzenia?

Poszukując skutecznych, a zarazem energooszczędnych rozwiązań inwestorzy coraz częściej sięgają po pompy ciepła ze zintegrowaną funkcją chłodzenia. Jeśli pompa ciepła posiada taką funkcję proces obiegu ciepła w układzie jest odwrócony. Czynnik roboczy odzyskuje ciepło z wody instalacyjnej i odprowadza je na zewnątrz. Dzięki temu to samo urządzenie w sezonie zimowym może być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, a w sezonie letnim do ich chłodzenia. W obydwu przypadkach do prawidłowej pracy pompa ciepła wymaga energii z zewnątrz. Najczęściej jest to energia elektryczna, choć na rynku dostępne są również pompy ciepła zasilane gazem.

 

Pompa ciepła a fotowoltaika

Do prawidłowej pracy pompa ciepła wymaga energii z zewnątrz. Pompa działająca w układzie zintegrowanym z panelami fotowoltaicznymi pozwala na praktycznie bezkosztowe ogrzewanie nieruchomości. Dlatego też jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez właścicieli obiektów mieszkalnych wzniesionych przy użyciu nowych technologii.