Multi System Sebastian Naszewski

Serwis klimatyzacji odgrywa istotną rolę w bezpiecznym użytkowaniu instalacji. Wpływa na jej żywotność, a także wydajność energetyczną. W związku z powyższym nie powinien być ignorowany, ani zaniedbywany. Dotyczy to zarówno regularnych przeglądów technicznych, jak i usług związanych z czyszczeniem klimatyzacji.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji

Zanim odpowiem na pytanie o to, ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej sprawdźmy dlaczego warto czyścić i serwisować domowy klimatyzator i co może się wydarzyć, jeśli urządzenie nie będzie odpowiednio konserwowane.


Dlaczego należy czyścić klimatyzację domową?


Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej pozwala przeciwdziałać kosztownym awariom, jednocześnie wpływa korzystnie na jakość powietrza w pomieszczeniu. Nie czyszcząc klimatyzatora ryzykujemy oddychanie powietrzem złej jakości, pełnym kurzu, a nawet bakterii i grzybów, co może skutkować licznymi powikłaniami zdrowotnymi. Ponadto, zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz urządzenia sprawiają, że spada jego wydajność i rosną koszty eksploatacyjne. Wraz z kosztami rosną decybele – klimatyzator pracuje coraz głośniej, tym samym wpływając negatywnie na komfort użytkowania pomieszczenia.


Jak często serwisować klimatyzację w domu?

 

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji domowej powinna być podyktowana intensywnością jej użytkowania. Im częściej i dłużej korzystamy z klimatyzatorów w domu, tym częściej powinniśmy poddawać urządzenia przeglądom technicznym. Serwis klimatyzacji w domu warto przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Najlepiej na przełomie września i października (po szczycie jednego sezonu) oraz marca i kwietnia (po szczycie drugiego sezonu). O co chodzi z sezonami?

Klimatyzatory w domach bardzo często są wykorzystywane do obniżania i podnoszenia temperatury powietrza w pomieszczeniach. Niezależnie od tego, czy cieszymy się przyjemnym chłodem w upalne dni, czy też ciepłem w chłodne jesienne wieczory powinno nam należeć na zachowaniu zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu. W tym celu warto sprawdzić filtry w klimatyzatorze, wyczyścić urządzenie, a także odgrzybić całą instalację.


Ile kosztuje serwis klimatyzacji w domu?

 

Koszt serwisu klimatyzacji jest uzależniony od wielu czynników. Wskazać tu można m.in.:

  • specyfikę danej instalacji,
  • ilość jednostek wewnętrznych,
  • zakres prowadzonych prac serwisowych,
  • środki użyte do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń.
 

Kompleksowy serwis klimatyzacji w domu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jest on odpowiednio wyższy w zależności od liczby serwisowanych jednostek. W tym miejscu warto wspomnieć, że koszt serwisu spada wraz ze wzrostem częstotliwości realizowania usług serwisowych. Wynika to z faktu, iż zakres prac serwisanta jest wówczas mniejszy. Zmniejsza się również liczba części eksploatacyjnych, które mogą wymagać wymiany. Dlatego użytkownikom naszych klimatyzacji rekomendujemy regularne korzystanie z usług serwisowych i przeglądów technicznych.