Multi System Sebastian Naszewski

jak ochłodzić mieszkanieOcieplenie klimatu prowadzi do sytuacji, w której w sezonie letnim coraz częściej zastanawiamy się nad możliwością ochłodzenia temperatury powietrza w mieszkaniu. Jak ochłodzić mieszkanie? Co zrobić w sytuacji, w której nie możemy sobie pozwolić na montaż tradycyjnej klimatyzacji?

Optymalna temperatura w domu

Optymalna temperatura w domu jest uzależniona do wilgotności powietrza oraz przeznaczenia danego pomieszczenia. Eksperci zalecają, aby temperaturę powietrza w domu utrzymywać na możliwie stałym poziomie w przedziale:

  • salon/pokój dzienny: 20-22°C,
  • pokój dziecinny: 20-22°C,
  • sypialnia: 16-18°C,
  • kuchnia: 17-19°C,
  • łazienka: 22-24°C,
  • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C.

W sezonie letnim, kiedy mury domów się nagrzewają i oddają ciepło nawet klika dni po tym, jak temperatura powietrza na zewnątrz się obniży utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w mieszkaniu jest praktycznie niemożliwe. Dawniej, kiedy maksymalne temperatury powietrza w ciągu dnia nie osiągały tak wysokich wartości wystarczyło zamykanie i zasłanianie okien w pomieszczeniach. Obecnie ten zabieg nie chroni nas przed przegrzewaniem się pomieszczeń, zwłaszcza w przypadku lokali mieszkalnych usytułowanych na najwyższych kondygnacjach budynków wielorodzinnych. Co w takiej sytuacji?

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Najlepszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest instalacja klimatyzatora. W zależności od metrażu oraz układu pomieszczeń możemy się zdecydować na wybór klimatyzatorów typu MONO SPLIT lub MULTI SPLIT. W dużych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu MULTI SPLIT (jednostka zewnętrzna, do której możemy podłączyć nawet do kilkunastu działających niezależnie od siebie jednostek wewnętrznych). Umożliwiają one zapewnienie optymalnej temperatury powietrza zarówno w strefie publicznej – kuchni, jadalni i salonie – jak i strefie prywatnej. Co ważne, w systemie MULTI SPLIT każda sypialnia może być klimatyzowana niezależnie, co pozwala na dodatkowe dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do indywidualnych preferencji użytkowników.

A co w przypadku budynku, w którym nie można zainstalować jednostki zewnętrznej?

Z różnych względów nie zawsze jesteśmy w stanie zamontować jednostkę zewnętrzną na ściennie budynku. Wówczas najlepszą alternatywą na ochłodzenie mieszkania jest urządzenie przenośne. Klimatyzator przenośny nie wymaga trwałego montażu na elewacji budynku. Dodatkowo urządzenie możemy dowolnie relokować, zapewniając obsługę pomieszczeń adekwatnie do bieżącego zapotrzebowania.