Multi System Sebastian Naszewski

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora? Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać?Te i inne pytania pojawiają się zapewne zaraz po chęci nabycia klimatyzacji. Otóż, idealna domowa klimatyzacja powinna być przede wszystkim wydajna. Co to oznacza? Oznacza to, że powinna maksymalnie spełniać swoją funkcję przy jednoczesnym, jak najmniejszym zużyciu energii. Ponadto, przy wyborze klimatyzacji domowej powinno się również zwrócić uwagę na natężenie hałasu oraz na to czy sprzęt posiada regulację nawiewu.

Obecnie na rynku, dla osób chcących wyposażyć swój dom lub mieszkanie w klimatyzację, dostępnych jest kilka jej rodzajów. W zależności od przeznaczenia i pomieszczenia, producenci proponują:

  • klimatyzatory przenośne
  • klimatyzatory stacjonarne typu SPLIT (ścienne, okienne, przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe, kanałowe)
  • klimatyzatory multisplit

Klimatyzatory przenośne to urządzenia wygodne pod względem mobilności. Przy ich montażu nie trzeba kuć ścian i prowadzić przewodów. Ze względu na sposób działania musi on jednak znajdować się blisko okna, bowiem ciepłe powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest elastyczną rurą przez otwarte okno. Są one zatem rozwiązaniem najprostszym, jednak mało wydajnym. Ten rodzaj klimatyzatora sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach, dla osób, które nie mają możliwości lub zgody spółdzielni na montaż klimatyzacji.

Klimatyzatory SPLIT natomiast składają się z dwóch części wewnętrznej i zewnętrznej, zwanej agregatem. Zaletą tych urządzeń jest mały hałas a także, w porównaniu do poprzedniego (przenośnego), większa wydajność. Klimatyzatory SPLIT polecane są wszędzie tam, gdzie jest możliwość ich instalacji. Sprawdzą się zarówno w domu jak i w mieszkaniu.

Klimatyzatory multisplit stwarzają możliwość rozbudowania systemu, który działa w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Wówczas do jednej części zewnętrznej, specjalnymi kanałami podłącza się kilka urządzeń wewnętrznych. Na ten rodzaj urządzenia, warto zdecydować się na etapie budowy lub projektowania domu.