Multi System Sebastian Naszewski

Co to jest rekuperacja

Rekuperacja jest jednym ze standardów nowoczesnego budownictwa. To prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda na zwiększenie efektywności energetycznej domów i budynków niezależnie od ich przeznaczenia. To z kolei wiąże się ze znaczącym ograniczeniem kosztów ogrzewania i klimatyzowania nieruchomości.

Zamiast decydować się na oddzielny montaż klimatyzacji i urządzeń grzewczych, warto wziąć więc pod uwagę rekuperację. Czym jest? Jak działa? Jakie przynosi korzyści? Na te i wiele innych pytań dotyczących procesu odzysku ciepła z wentylacji odpowiadamy w poniższym artykule. W razie dalszych pytań lub wątpliwości pozostajemy do Twojej dyspozycji.

 

Czym jest rekuperacja?

Dotychczas standardem była wentylacja grawitacyjna, której działanie opierało się na ciągu kominowym. Rozwój technologiczny oraz konieczność poszukiwania bardziej energooszczędnych rozwiązań przyczyniły się do popularyzacji nowoczesnych systemów takich jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, dzięki której możemy jednocześnie ogrzewać jak i oczyszczać powietrze wewnątrz budynku. Co to oznacza w praktyce?

W najprostszych słowach, rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które normalnie byłoby wyprowadzone na zewnątrz budynku, i wykorzystaniu tego ciepła do ogrzewania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz.

 

Jak działa rekuperacja?

W tradycyjnych systemach wentylacyjnych, zużyte ciepłe powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz, a świeże, zimne powietrze jest nawiewane do wewnątrz. W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w pomieszczeniach, powietrze nawiewane z zewnątrz musi być ogrzane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rekuperacja zmienia ten schemat wykorzystując wymiennik ciepła, który umożliwia przeniesienie ciepła z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Co ważne, oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu świeże powietrze wprowadzane do budynku jest już wstępnie ogrzane, co ogranicza potrzebę dodatkowego ogrzewania, a zarazem czyste – pozbawione odprowadzanej na zewnątrz wilgoci, zapachów czy różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych.

Sercem systemu jest rekuperator. Działanie tego urządzenia polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz, ogrzaniu go do odpowiedniej temperatury, a następnie rozprowadzeniu po pomieszczeniach. Jednocześnie centrala odprowadza z budynku zanieczyszczone powietrze, dzięki czemu to rozprowadzane w domu jest świeże i pozbawione dwutlenku węgla. Wentylacja z odzyskiem ciepła może być używana jako klimatyzacja oraz ogrzewanie, dlatego rekuperacja jest funkcjonalnym i wydajnym rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w założenia koncepcji efektywności energetycznej realizowanej przez nowoczesne budownictwo.

 

Montaż rekuperacji

Na montaż rekuperacji najlepiej zdecydować się jeszcze na etapie planowania budowy i uwzględnić taką instalację w projekcie. Nie oznacza to, że właściciele istniejących już domów muszą zrezygnować z korzyści oferowanych przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, wręcz przeciwnie. Rekuperacja jest na tyle elastycznym systemem, że może zostać dopasowana do parametrów i warunków technicznych niemalże każdego budynku. Montaż polega na zainstalowaniu centrali oraz doprowadzeniu przewodów wentylacyjnych do wybranych pomieszczeń. Kanały przepływu powietrza mogą zostać rozmieszczone zarówno w całym domu, jak i tylko w niektórych jego częściach.

 

Zalety rekuperacji

Wentylacja z odzyskiem ciepła dostępna jest na rynku już od kilkunastu lat, jednak dopiero niedawno zaczęto doceniać jej zalety. Do najważniejszych korzyści wynikających z montażu rekuperacji zaliczają się:

  • energooszczędność i niższe rachunki za ogrzewanie,
  • całoroczny dostęp do czystego powietrza,
  • wysoką wydajność urządzenia,
  • możliwość zastąpienia klimatyzacji i tradycyjnego systemu ogrzewania jednym systemem.

Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z instalacji rekuperacji jest oszczędność energii. Rekuperacja pozwala na odzyskanie większości ciepła z powietrza wywiewanego, co redukuje potrzebę dodatkowego ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego do wnętrza. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i mniejsze zużycie energii.

Ponadto, system zapewnia stały dopływ świeżego, odpowiednio nawilżonego powietrza, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach. Systemy rekuperacji efektywnie usuwają zanieczyszczenia, alergeny i nadmiar wilgoci, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i  dobre samopoczucie mieszkańców. Jednocześnie, zamknięty obieg powietrza – możliwość „wietrzenia” bez otwierania czy rozszczelniania okien – zapewnia znaczną redukcję hałasu, co jest szczególnie ważne w obszarach charakteryzujących się gęstą zabudową oraz w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu dróg.

Rekuperacja jest także rozwiązaniem uniwersalnym. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i obiektach już eksploatowanych. Ponadto rekuperator może zostać zainstalowany nie tylko w domach, ale także w budynkach komercyjnych czy zakładach pracy.

 

Utrzymanie i serwisowanie rekuperacji

Rekuperacja nie jest systemem całkowicie bezobsługowym. Dla efektywnego i bezawaryjnego działania wymaga regularnych przeglądów, które powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz w roku. Ponadto, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnątrz filtry powietrza w systemie rekuperacji powinny być regularnie czyszczone lub wymieniane. Odpowiedni serwis rekuperacji jest niezbędny dla zapewnienia jego efektywności, trwałości i maksymalizacji korzyści, jakie oferuje.