Multi System Sebastian Naszewski

Co to jest rekuperacjaDom to miejsce, które musi stwarzać komfortowe i zdrowe warunki do egzystencji. Do tego niezbędne jest zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz utrzymanie w nich temperatury na odpowiednim poziomie. Zamiast decydować się na oddzielny montaż klimatyzacji i urządzeń grzewczych, warto wziąć pod uwagę rekuperację. Na czym polega działanie tego systemu?

Czym jest rekuperacja?

Dotychczas standardem była wentylacja grawitacyjna, której działanie opierało się na ciągu kominowym. Rozwój technologiczny oraz konieczność poszukiwania bardziej energooszczędnych rozwiązań przyczyniły się do popularyzacji nowoczesnych systemów takich jak rekuperacja. Jest to mechaniczna wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, dzięki której można jednocześnie ogrzewać jak i oczyszczać powietrze wewnątrz budynku.

Jak działa rekuperacja?

Sercem systemu jest rekuperator. Działanie tego urządzenia polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz, ogrzaniu go do odpowiedniej temperatury, a następnie rozprowadzeniu po pomieszczeniach. Jednocześnie centrala odprowadza z budynku zanieczyszczone powietrze, dzięki czemu to panujące w domu jest świeże i pozbawione dwutlenku węgla. Wentylacja z odzyskiem ciepła może być używana jako klimatyzacja oraz ogrzewanie, dlatego rekuperacja jest funkcjonalnym i wydajnym rozwiązaniem z zachowaniem zasad energooszczędności.

Montaż rekuperacji

Na montaż rekuperacji najlepiej zdecydować się jeszcze na etapie powstawania budynku i uwzględnić taką instalację w projekcie. Nie oznacza to, że właściciele istniejących już domów muszą zrezygnować z takiego rozwiązania. Rekuperacja jest na tyle elastycznym systemem, że może zostać dopasowana do parametrów i warunków technicznych niemalże każdego budynku. Montaż polega na zainstalowaniu centrali oraz doprowadzeniu przewodów wentylacyjnych do wybranych pomieszczeń. Kanały przepływu powietrza mogą zostać rozmieszczone zarówno w całym domu, jak i tylko w niektórych jego częściach.

Zalety rekuperacji

Wentylacja z odzyskiem ciepła dostępna jest na rynku już od kilkunastu lat, jednak dopiero niedawno zaczęto doceniać jej zalety. Do najważniejszych korzyści wynikających z montażu rekuperacji zaliczają się:

  • energooszczędność i niższe rachunki za ogrzewanie,
  • całoroczny dostęp do czystego powietrza,
  • wysoka wydajność urządzenia,
  • możliwość zastąpienia klimatyzacji i tradycyjnego systemu ogrzewania.

Rekuperacja jest także rozwiązaniem uniwersalnym. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w już gotowych obiektach. Ponadto rekuperator może zostać zainstalowany nie tylko w domach, ale także budynkach komercyjnych czy zakładach pracy.