Multi System Sebastian Naszewski

klimatyzacja-do-mieszkaniaDecyzja o montażu klimatyzacji zapadła? W takim razie kolej na wybór odpowiedniej jednostki. To podstawa zadowolenia z posiadanego systemu, jego wydajności, a także późniejszych rachunków za energię elektryczną. To szczególnie istotne, w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie klimatyzacja ma zdecydowanie cięższe zadanie niż w niewielkich wnętrzach. Jak dobrać jednostkę, aby w pomieszczeniu panował przyjemny komfort termiczny i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Poznaj rozwiązania idealne dla dużych pomieszczeń

W przypadku dużych pomieszczeń ważny jest nie tylko dobór mocy urządzenia, ale także wybór odpowiedniego systemu, który podoła zadaniu. Jednostki o dużej mocy zamontowane w jednym miejscu we wnętrzu być może z czasem dadzą radę schłodzić całe pomieszczenie, jednak nie da się ukryć, że w przypadku dużych upałów czy wyjątkowo niesprzyjających warunków, komfort termiczny nie będzie taki sam w każdym miejscu w pomieszczeniu. Tym bardziej, że często wnętrza nie są po prostu otwartą przestrzenią, a mają nieregularne kształty, ścianki działowe i zakamarki, do których ze względu na układ schłodzone powietrze może nie dotrzeć.

Klimatyzacja kanałowa

Jednym z lepszych rozwiązań, które idealnie sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 100 m2, jest klimatyzacja kanałowa. Ten rodzaj systemu klimatyzacyjnego charakteryzuje się niewidocznymi jednostkami wewnętrznymi, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla pomieszczeń o dużej powierzchni. Klimatyzacja kanałowa działa poprzez ukryte w suficie lub pod podłogą kanały, które dostarczają schłodzone lub ogrzane powietrze do różnych części pomieszczenia. Dzięki temu cała instalacja pozostaje niewidoczna, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku przestrzeni, gdzie liczy się także estetyka lub zamontowanie wiszących na ścianie jednostek jest po prostu nie możliwe ze względu na układ pomieszczenia. Wydajność klimatyzacji kanałowej wynika również z równomiernej dystrybucji powietrza. Dzięki zastosowaniu systemu kanałów możliwe jest skierowanie schłodzonego lub ogrzanego powietrza dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, eliminując potencjalne obszary z nadmierną temperaturą.

Klimatyzacja typu multisplit

Multisplit to system klimatyzacji, w którym jedna jednostka zewnętrzna jest połączona z kilkoma jednostkami wewnętrznymi umieszczonymi w różnych strefach pomieszczenia. To rozwiązanie oferuje elastyczność i wydajność, a więc idealnie spełnia potrzeby większych przestrzeni.

Dzięki multi split możliwe jest jednoczesne klimatyzowanie kilku stref, co eliminuje problemy z nierównomierną dystrybucją temperatury. Pozwala to również na oszczędność energii poprzez dostosowanie klimatyzacji do aktualnych potrzeb i użycie klimatyzacji tylko tam, gdzie jest potrzebna.