Multi System Sebastian Naszewski

klimatyzacja-pomieszczenKlimatyzatory coraz częściej pojawiają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach w blokach czy apartamentowcach. Upalne lato to czas, na który czekamy i chcemy z niego korzystać pełnymi garściami, jednak wracając do domu oczekujemy przyjemnego ochłodzenia. Nie zawsze będzie to możliwe bez użycia dodatkowego wspomagania w postaci klimatyzatora. Co więcej, nowoczesne modele nie tylko ochłodzą nasze wnętrza podczas upałów, ale także podniosą temperaturę, kiedy na zewnątrz zrobi się chłodno. Jak jednak wybrać odpowiedni model i na co warto zwrócić uwagę podczas doboru klimatyzatora?

Wydajność chłodzenia a wielkość pomieszczenia

To jeden z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Wydajność klimatyzatora powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. Zbyt mała jednostka nie poradzi sobie z efektywnym chłodzeniem, podczas gdy zbyt duża będzie pracować na zbyt krótkich cyklach, co nie tylko będzie nieefektywne energetycznie, ale także może wpłynąć negatywnie na komfort termiczny. Powierzchnia pomieszczenia będzie więc kluczowym kryterium do wyboru odpowiedniego urządzenia. Aby obliczyć przybliżoną potrzebną moc klimatyzatora dla danego pomieszczenia, należy wiedzieć, że dla pomieszczeń o standardowej izolacji, potrzebujesz około 0,06 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni. Wystarczy, że otrzymany wynik porównasz z parametrami jednostki w opisie technicznym.

Warto jednak uwzględnić inne czynniki, które mogą wpłynąć na potrzebną moc, takie jak ilość okien, wystawienie na słońce, wysokość sufitu i inne źródła ciepła w pomieszczeniu. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiednią moc klimatyzatora do Twoich potrzeb.

Typ klimatyzatora – dobierz jednostkę dostosowaną do Twoich potrzeb

Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów jednak najbardziej popularne są split-systemy i kanałowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Split-systemy składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, co pozwala na efektywne chłodzenie jednego lub więcej pomieszczeń. Kanałowe klimatyzatory są bardziej zaawansowane, ukrywają się w suficie i skupiają się na klimatyzacji całego budynku. Wybór zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb, posiadanego budżetu, a także możliwości montażu w danym pomieszczeniu.

Na jakie jeszcze parametry techniczne warto zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o środowisko naturalne jest priorytetem, warto zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia. Klimatyzatory o wyższej klasie energetycznej choć mogą być początkowo droższe, z czasem zwracają się poprzez niższe rachunki za prąd. Nowoczesne klimatyzatory często oferują także dodatkowe funkcje, które mogą znacząco poprawić komfort użytkowania. Może to być tryb osuszania powietrza, nocny tryb pracy, programowalny timer czy funkcja samoczyszczenia.