Multi System Sebastian Naszewski

Pompy ciepła gruntowa czy powietrznaDo wyboru systemu ogrzewania należy podejść odpowiedzialność, gdyż to rzutuje na późniejsze koszty utrzymania budynku. Podjęciu decyzji nie sprzyja dostęp do szerokiej gamy rozwiązań, gdyż na rynku można znaleźć różnorodne technologie grzewcze. Każda z nich ma swoje zalety, jednak w niniejszym artykule pod lupę wzięliśmy pompy gruntowe i powietrzne. Która z nich sprawdzi się w Twoim przypadku?

Zasady działania

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Są chętnie wybierane ze względu na możliwość ograniczenia kosztów utrzymania budynku, a także mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
Gruntowe pompy ciepła czerpią energię odnawialną z głębokich warstw gleby, dlatego ich montaż wymaga wykonania odwiertów. To wymaga użycia ciężkiego sprzętu oraz przeprowadzenia zakrojonych prac budowlanych na posesji. Pompy ciepła gruntowe sprawdzą się więc w przypadku terenów o większym metrażu, gdzie możliwy będzie montaż kolektorów podziemnych.
Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem znacznie prostszym i bardziej elastycznym. Sprawdzą się w większości budynków, gdyż ich montaż ogranicza się do umieszczenia centrali na zewnętrznej ścianie obiektu. Kolejnym etapem jest doprowadzenie kanałów wentylacji z pozostałym systemem, co nie wymaga kosztownych i skomplikowanych prac budowlanych.

Koszt instalacji i eksploatacji

Większość inwestorów podczas wyboru systemu ogrzewania kieruje się kosztami inwestycji. Nie powinno to być jednak najważniejsze kryteriom, gdyż należy zwrócić również uwagę na późniejsze koszty korzystania z instalacji. Montaż pompy ciepła powietrznej wymaga mniejszych nakładów finansowych, ale w przyszłości może generować wyższe koszty utrzymania. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że główna centrala umieszczona jest na zewnątrz budynku i narażona na ciągłe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. To może generować wyższe koszty konserwacji urządzenia, konieczność przeprowadzania okresowych napraw, a ponadto bezpośrednio wpływa na wydajność instalacji.
Pompy ciepła gruntowe to inwestycja, która wymaga wyższych nakładów finansowych, ale za to gwarantuje lepsze parametry grzewcze i niższe koszty eksploatacji. Ponadto zapewniają stabilne źródło ciepłego powietrza, które nie jest uzależnione od wahań temperatury panującej na zewnątrz. Kolektory nie wymagają także kosztownej konserwacji oraz modernizacji i wyróżniają się niezawodnością na wiele lat.

Jaką pompę ciepła wybrać?

To, na który system się zdecydować, zależy w dużej mierze od uwarunkowań technicznych obiektu oraz terenu. Na rynku dostępne są nowoczesne pompy ciepła, które można dopasować do indywidualnych potrzeb grzewczych oraz możliwości finansowych. Ostateczną decyzję należy więc podjąć po konsultacji z wykonawcą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.