Multi System Sebastian Naszewski

Co to jest rekuperator i do czego służy

Rekuperator, nazywany także wymiennikiem ciepła, zapewnia dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniu, a jednocześnie eliminuje straty ciepła powstające podczas wentylacji. Jak to możliwe? Wszystko dzięki temu, że urządzenie odzyskuje ciepło z wentylacji. Z tego artykułu dowiesz się jak działa to urządzenie, a także poznasz jego dodatkowe zalety.

 

Jak działa rekuperator?

Rekuperator składa się z jednostki centralnej, w której dokonywana jest wymiana ciepła, a także z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego. Dzięki nim zużyte powietrze wyciągane jest z budynku, wędruje następnie do wymiennika ciepła, gdzie przekazuje swoją temperaturę świeżemu powietrzu, które nawiewane jest z zewnątrz. Zużyte powietrze oddawane jest na zewnątrz budynku, a to czyste nawiewane do pomieszczeń za pomocą anemostatów. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie temperatury zimą, a świeże powietrze wpadające do pomieszczeń nie wymaga drastycznego podgrzania. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność na rachunkach za energię, jednak nie tylko. W urządzeniu znajdują się liczne filtry, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów i pyłków, dzięki czemu do wnętrza wpada powietrze wstępnie przefiltrowane. Ta cecha jest szczególnie ważna dla alergików i osób borykających się z astmą.

Rekuperator może stać się także rozwiązaniem wielofunkcyjnym, jeżeli zdecydujemy się podłączyć do niego jednostkę chłodzącą lub uzupełnić go o gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki temu zyskamy rozwiązanie, które niweluje straty ciepła zimą i doprowadza zimne powietrze do wnętrza latem.

Najważniejsze zalety korzystania z rekuperacji

  • Oszczędność na kosztach ogrzewania
  • Czyste powietrze we wnętrzu
  • Możliwość zastosowania specjalnych filtrów dla alergików
  • Możliwość zarządzania z poziomu inteligentnego systemu sterującego
  • Zapewnia optymalny komfort cieplny w budynku

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru rekuperatora?

Najważniejszą cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest sprawność odzysku ciepła. To od tego parametru zależy tak naprawdę oszczędność energii, jaką uda nam się uzyskać. Pod tym względem można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń: z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła lub z krzyżowym wymiennikiem ciepła. Te drugie charakteryzują się prostszą budową, ale także niższą sprawnością.

Poza cechami technicznymi rekuperatora warto zwrócić uwagę na jego obsługę, a co za tym idzie za automatykę, która jest z nim połączona. Jednostka główna rekuperatora znajduje się bowiem przeważnie w miejscu, które nie jest zbyt uczęszczane jak np. strych. Trudno byłoby zmieniać ustawienia z tego poziomu. Większość urządzeń posiada więc dodatkowy sterownik, który montowany jest w przystępnym miejscu. To właśnie na nim możemy zmienić ustawienia, sprawdzić czy urządzenie działa poprawnie czy ustawić dobowy rytm wymiany powietrza.