Multi System Sebastian Naszewski

Klimatyzacja A Wentylacja – Jaka Jest Różnica

Oba te urządzenia mają coś wspólnego z obsługą powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, jednak na tym ich cechy wspólne się kończą. Tak naprawdę są to dwa, zupełnie różne urządzenia, których działania tak naprawdę nie da się porównać. Sprawdź, na czym polega klimatyzacja, a czym charakteryzuje się wentylacja.

Klimatyzacja czy wentylacja?

Wentylacja usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń, a dostarcza do wnętrza świeże powietrze z zewnątrz. Tradycyjna wentylacja polega po prostu na zapewnieniu dostępu do powietrza znajdującego się na zewnątrz, za pomocą okien czy innych kanałów wentylacyjnych, z których możliwy jest przepływ. W takim przypadku nie mamy wpływu na parametry powietrza, które dostają się do naszego wnętrza, a także pyłki, drobnoustroje czy nawet owady, które lądują w nim razem z powietrzem. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wentylacji mechanicznej czyli rekuperacji. To urządzenie właśnie najczęściej mylone jest z klimatyzacją domową. Dlaczego?

Poza tym, że rekuperacja oferuje wymianę powietrza, to także dba o niwelowanie strat ciepła zimą i pozwala na obniżenie jego temperatury latem. Dodatkowo, powietrze przedostające się przez jednostkę przechodzi proces filtracji, a więc jest wolne od zanieczyszczeń. Pomimo swoich świetnych właściwości, rekuperacja nie jest jednak w stanie zastąpić klimatyzacji, której głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego we wnętrzu. Rekuperator uzupełniony o gruntowy wymiennik ciepła czy jednostkę chłodzącą jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, jednak nie będzie w stanie uzyskać takich parametrów jak klimatyzacja. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogrzewania domu podczas zimowych miesięcy.

Choć straty ciepła przy zastosowaniu rekuperatora są dużo niższe, to nie da się całkowicie wyeliminować potrzeby grzania. Co ważne, klimatyzatory zapewniają cyrkulację powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, dokonują jego filtracji i w razie potrzeby schłodzenia lub ogrzania, jednak nie dokonują wymiany powietrza z zewnątrz. Oznacza to, że klimatyzacja nie zapewnia dopływu świeżego powietrza.

Potraktuj oba systemy jako uzupełnienie swoich właściwości

Jak widzisz, oba systemy dbają o jakość powietrza we wnętrzu i wpływają na komfort cieplny użytkowników. Różnice pomiędzy nimi, są jednak na tyle istotne, że nie da się wybrać jednego urządzenia. Zastosowanie obu rozwiązań kompatybilnie sprawi, że powietrze we wnętrzu będzie wolne od zanieczyszczeń, będzie posiadało odpowiednią temperaturę, a dodatkowo będzie regularnie wymieniane na świeże.