Multi System Sebastian Naszewski

Jakie są typy klimatyzacji

Jeszcze jakiś czas temu klimatyzatory można było spotkać w wielkich sklepach, biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej. Czasami widywało się je także w większych domach jednorodzinnych. Obecnie stają się one powoli standardowym wyposażeniem nie tylko domów wolnostojących, ale także apartamentów czy mieszkań.

Poza tym, że klimatyzator umożliwia schłodzenie pomieszczenia w upalne dni, to pozwala także na jego ogrzanie podczas zimowych mrozów. Wiele osób odnajduje więc w tych urządzeniach alternatywę do tradycyjnych metod grzania, dzięki czemu klimatyzatory stają się przydatnymi urządzeniami przez cały rok.

Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora?

Zacznijmy od funkcji, które mogą pełnić klimatyzatory. Przed wyborem urządzenia do swojego wnętrza, warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od danej jednostki. Tak jak wspomnieliśmy, klimatyzatory posiadają nie tylko możliwość ochłodzenia pomieszczenia, ale mogą także je dogrzewać. Jeśli zależy Ci na tej funkcji, to warto poszukać urządzenia, które posiada pompę ciepła. Do dodatkowych funkcji urządzenia można zaliczyć także funkcję wentylowania pomieszczenia, osuszania powietrza, a nawet możliwość regulacji wilgotności. Choć są to oczywiście cechy dodatkowe i nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru urządzenia, to mogą okazać się przydatne. Warto pamiętać także o tym, że klimatyzatory wyposażone są w filtry powietrza, a więc odpowiedzialne są także za poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.

Poza tym warto także zaznajomić się z trybami pracy, które oferuje dane urządzenie. Wygodne jest rozwiązanie auto, które samodzielnie reguluje parametry, dostosowując tryb pracy do warunków panujących w pomieszczeniu.

Typy klimatyzatorów

Najpopularniejsze jednostki to multi split, czyli urządzenia złożone z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Dlaczego to rozwiązanie jest obecne w wielu wnętrzach? Przede wszystkim ze względu na parametry techniczne i estetykę. W pomieszczeniu znajduje się bowiem jedynie niewielkie urządzenie, którego wygląd można dostosować do stylu panującego we wnętrzu. Wiele firm oferuje rozwiązania w różnych kształtach czy kolorach, tak aby możliwie jak najbardziej wtapiały się w otoczenie. W wielu przypadkach są wręcz ozdobą. Dodatkowo takie rozwiązanie jest także dużo cichsze, gdyż cała praca odbywa się na zewnątrz, a mury domu skutecznie izolują hałasy.

Rozwiązanie multisplit pozwala natomiast na zamontowanie kilku jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego urządzenia na zewnątrz. Co więcej, każde urządzenie wewnątrz można oddzielnie regulować, a co za tym idzie dostosować temperaturę do własnych potrzeb w każdym pomieszczeniu.

Podział klimatyzatorów ze względu na miejsce montażu jednostki wewnętrznej

To nie koniec ważnych decyzji, jakie musisz podjąć podczas wyboru klimatyzatora. Poszczególne jednostki wewnętrzne można zamontować w różnych miejscach we wnętrzu. Choć najczęściej spotyka się klimatyzatory ścienne, które montowane są w przeważnie w  niewielkiej odległości od sufitu, to na rynku dostępne są także inne rozwiązania:

  • Klimatyzatory kasetonowe
  • Klimatyzatory podsufitowe
  • Klimatyzatory przypodłogowe
  • Klimatyzatory kanałowe
  • Klimatyzatory biurowe

Dzięki temu bez problemu dobierzesz urządzenie, które idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze.