Multi System Sebastian Naszewski

czy-klimatyzacja-wplywa-na-zdrowieKlimatyzacja, szczególnie w upalne, letnie dni, stała się integralną częścią obecnego stylu życia. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy klimatyzacja wpływa na zdrowie człowieka, a jeśli tak to w jaki sposób?

Korzystanie z klimatyzacji jest bezpieczne dla zdrowia, a dla niektórych wręcz wskazane. Jednak inni w pomieszczeniach klimatyzowanych mogą u siebie zaobserwować pewne problemy ze zdrowiem – jakie są ich rzeczywiste przyczyny? Wyjaśniamy.

Korzystny wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka

Uznaje się, że klimatyzacja zapewnia ludziom więcej korzyści aniżeli niedogodności, również jeśli chodzi o kwestie zdrowotne. Wśród korzyści dla zdrowia, jakie wiążą się ze stosowaniem klimatyzacji warto wymienić:

  • poprawa jakości snu oraz komfort życia, dotyczy to w szczególności osób, które są bardziej wrażliwe na ciepło, którym przeszkadzają wysokie temperatury, np. kobiety w ciąży, czy kobiety w czas menopauzy, kiedy występują uderzenia gorąca;
  • możliwość zmniejszenie ryzyka odwodnienia;
  • dobrze wpływa na osoby, które mają problemy sercowo-naczyniowe, a także objawy związane z chorobami układu oddechowego, jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, która objawia się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe;
  • odfiltrowywanie cząsteczek, które pochodzą z zewnętrznych zanieczyszczeń, sprawia, że powietrze przenikające do wnętrza jest mniej zanieczyszczone w porównaniu do otwartych okien.

Jaki może być szkodliwy wpływ klimatyzacji na zdrowie?

Poznaliśmy dobre strony klimatyzacji w kontekście zdrowia człowieka, czas na te aspekty, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Ludzie, którzy przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych mogą narzekać na:

  • migreny, przewlekłe bóle głowy, zmęczenie i rozdrażnienie;
  • ciągłe podrażnienia oraz przekrwienia błony śluzowej nosa, a także trudności w oddychaniu.

Tym samym stają się oni bardziej podatni na przeziębienia, grypę czy inne choroby układu oddechowego. Warto zaznaczyć, że objawy te często nazywane są syndromem chorego budynku. Określenie to wiąże się z tym, że to nie klimatyzacja sama w sobie źle wpływa na zdrowie, lecz złe korzystanie z niej. Aby ograniczyć do zera zły wpływ na nasze zdrowie musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu, odgrzybianiu i serwisie klimatyzacji!.

Brak odpowiedniej dbałości o klimatyzację w domu czy zakładzie pracy może też skutkować dolegliwościami alergicznymi, jak np. zapalenie śluzówek czy też przewlekłe zapalenie krtani, oskrzeli oraz suchy kaszel. Może też dochodzić do przesuszenia i łuszczenia skóry twarzy, rąk, uszu. Innym zagrożeniem może być też astma. To wszystko jednak związane jest z przenoszonymi zarodnikami pleśni – wymienione problemy ze zdrowiem pojawiają się tylko, jeśli maszyna nie jest odpowiednio serwisowana i odgrzybiana. Należy więc koniecznie dbać o to urządzenie, gdyż to grzyb stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nie klimatyzacja.