Multi System Sebastian Naszewski

jak-czesto-trzeba-czyscic-klimatyzacjeNowoczesne systemy klimatyzacji to bardzo praktyczne urządzenia, które skutecznie chłodzą wnętrza w lecie, mogą też ogrzewać je w zimie, ponadto filtrują powietrze dostające się do wnętrz pomieszczeń. Jednak, aby klimatyzator należycie pełnił swoje funkcje, trzeba o niego odpowiednio dbać – poddawać regularnemu serwisowaniu.

Podpowiadamy, jak często powinno się serwisować klimatyzację, jakie czynności wchodzą w zakres serwisowania, a także dlaczego jest to konieczne. Wyjaśniamy też, dlaczego warto zlecić to profesjonalistom, a nie robić samemu.

Jak często powinna być serwisowana klimatyzacja w domu i biurze?

Domową lub biurową klimatyzację powinno się serwisować dwukrotnie w ciągu roku, najlepszy czas na wykonanie serwisu klimatyzacji to:

  • okres wiosenny – polecany jest zwłaszcza przełom marca i kwietnia;
  • okres jesienny – warto robić to np. w październiku.

Jeśli jednak klimatyzator pracuje w specyficznych warunkach czy też przy większym zanieczyszczeniu powietrza (np. w sklepie czy restauracji), warto serwisować urządzenie częściej.

Jakie czynności wchodzą w zakres serwisowania klimatyzacji?

Na serwis klimatyzacji składa się klika czynności sprawdzających, a także czyszczenie filtrów i ewentualne usunięcie usterek, jeśli takowe istnieją. Zadania serwisanta z zakresu sprawdzania instalacji składają kontrole stanu: filtrów, parownika, sterowników, a także połączeń układów oraz przewodów i instalacji. Należy zaznaczyć, że filtry które są stosowane w domowych klimatyzatorach są wielokrotnego użytku. W związku z tym można je z powodzeniem czyścić, a ewentualną wymianę ograniczyć do niezbędnego minimum.

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji jest konieczne?

Konieczność odpowiedniej i regularnej dbałości o system klimatyzacji dyktowana jest dwiema głównymi przyczynami:

  • instalacja, która pracuje z zanieczyszczeniami może być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, gdyż stanowi idealne miejsce do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i wisusów, które z łatwością mogą trafić do otaczającego nas powietrza, stanowiąc zagrożenie przede wszystkim dla układu oddechowego;
  • regularne serwisowanie klimatyzacji zapewnia urządzeniu sprawność oraz wydajność klimatyzatora – będzie pracować cicho, pobierać mniej energii i nie będzie wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Serwisowanie klimatyzatora – wykonać samodzielnie czy z firmą?

Można samodzielnie czyścić filtry domowego klimatyzatora – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań natury prawnej czy technicznej, a sama ta czynność nie jest skomplikowana. Warto jednak okresowe przeglądy klimatyzacji zlecać fachowcom – nie chodzi o samo czyszczenie, lecz o kontrolę stanu instalacji. Profesjonaliści są w stanie wykryć każdą, nawet najbardziej niepozorną usterkę, która osobie bez odpowiedniej wiedzy może umknąć, a mieć poważne konsekwencje w przyszłości.