Multi System Sebastian Naszewski

Jakie są korzyści z zastosowania pompy ciepła

Pompa ciepła pełni w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym rolę porównywalną do roli dopasowanych jeansów w damskiej garderobie – jest obowiązkowa i niezastąpiona. Dlaczego? Jako osoba planująca budowę lub zakup wymarzonego domu z pewnością zastanawiasz się nad korzyściami, jakie płyną z zastosowania pompy ciepła. Być może przygotowujesz się do remontu posiadanej już nieruchomości i rozważasz modernizację instalacji ogrzewania? W poniższym artykule skupimy się na korzyściach z zastosowania pompy ciepła w budownictwie jednorodzinnym.


Pompa ciepła w domu: Korzyści

 

Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnego źródła – gruntu, wody lub powietrza – pompa ciepła wymaga niewielkiej ilości energii elektrycznej do efektywnego działania, a co za tym idzie zasilania domowej instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości. Pompa ciepła należy do urządzeń grzewczych o najwyższej efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna w połączeniu z wysoką sprawnością przekładają się na minimalne rachunki, a jeśli w obiekcie dodatkowo korzystamy z energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne zapewnia dostęp do wygenerowanej bezkosztowo energii cieplnej.

Korzyści ekonomiczne nie wyczerpują całego wachlarza zalet, jakie wiążą się z użytkowaniem pomp ciepła w obiektach mieszkalnych. Na uwagę z pewnością zasługuje aspekt ekologiczny. Rosnąca świadomość ekologiczna przekłada się na coraz większe zainteresowanie systemami i instalacjami, dzięki którym nieruchomość może uzyskać status zeroenergetycznej lub funkcjonować przy wykorzystaniu bardzo niewielkiej ilości energii doprowadzanej z zewnątrz.

Pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej. Nawet jeśli jest zasilana energią pochodzącą z sieci, jej działanie nie powoduje lokalnie żadnej emisji zanieczyszczeń. To pozwala ograniczyć zjawisko smogu w dużych miastach i przekłada się na poprawę jakości powietrza, którym oddychasz na co dzień. W przypadku, w którym pompa ciepła jest zasilana energią wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną, cała instalacja jest w 100% ekologiczna.


Dom bez komina: Niższe koszty budowy i eksploatacji nieruchomości dzięki pompie ciepła

 

W przypadku nowoczesnego budownictwa o wysokiej efektywności energetycznej pompa ciepła może być z powodzeniem użytkowana jako samodzielne źródło ciepła. To pozwala wyeliminować konieczność korzystania z innego paliwa, a więc zarówno paliw stałych (węgiel, ekogroszek i inne), jak i paliw w stanie płynnym czy gazowym. Rezygnując ze spalania paliwa nie musimy budować komina ani inwestować w zakup kotła grzewczego. To znacząco obniża koszty budowy domu. A na tym oszczędności się nie kończą. Do prawidłowej pracy pompa ciepła wymaga wyłącznie dostępu do energii elektrycznej. W praktyce pozwala to ograniczyć wykonanie przyłączy w domu wyłącznie do sieci elektroenergetycznej, co sprowadza się do kolejnych oszczędności.

Wybór pompy ciepła pozwala więc na wygenerowanie oszczędności na etapie uzbrojenia działki i budowy nieruchomości, jak również w trakcie jej eksploatacji.


Sprawdź również: Ile kosztuje serwis klimatyzacji?