Multi System Sebastian Naszewski

Ile kosztuje klimatyzacja do domu

Klimatyzacja w domu przestaje być luksusem, a zaczyna stanowić pewnego rodzaju standard. Instalacja zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniach, dba o czystość powietrza i Twoje dobre samopoczucie. W pomieszczeniach klimatyzowanych lepiej wypoczywamy, skuteczniej pracujemy i uczymy się. Wielu inwestorów zastanawia się nad kosztami związanymi z wykonaniem instalacji, na tej podstawie podejmując decyzję o jej sfinalizowaniu. W naszym wprowadzeniu w ten temat skupiamy się na kosztach dotyczących klimatyzacji domowej oraz wynikających z jej montażu.

Koszt zakupu i montażu klimatyzacji

Pierwszym kosztem, z jakim musimy się liczyć przy instalacji klimatyzacji w domu, jest zakup klimatyzatora wraz z niezbędnym osprzętem. W zależności od modelu oraz mocy chłodniczej urządzenia mogą kosztować od 1500 do 4000 złotych lub więcej. Jeśli zależy nam na skutecznej i energooszczędnej pracy klimatyzatora nie możemy polegać na najtańszych urządzeniach z danej półki. Warto zainwestować w te nieco droższe, sygnowane przez znanych i cenionych producentów.

Podstawowe urządzenia typu split o mocy chłodniczej w granicach 3,5kW kosztują od 1500 do 2000 złotych. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2, dlatego zazwyczaj nie wpisują się w potrzeby i oczekiwania inwestorów poszukujących klimatyzacji do domu. To raczej urządzenia dedykowane do klimatyzowania mieszkań. W sytuacji, w której zależy nam na możliwości niezależnego sterowania temperaturą w kilku osobnych pomieszczeniach, warto zastanowić się nad inwestycją w klimatyzatory typu multisplit. Ich zakup wiąże się z wydatkiem na poziomie kilku tysięcy złotych.

Oczywiście do kosztów zakupu musimy jeszcze dodać koszt montażu klimatyzacji. Tu wiele zależy od firmy, z którą nawiążemy współpracę. Obok firm specjalizujących się wyłącznie w montażu klimatyzacji na rynku działają również przedsiębiorstwa oferujące sprzedaż i serwis klimatyzatorów. Część z nich będzie w stanie zaproponować najbardziej korzystny pakiet usług, obejmujący projekt, montaż i serwis stworzonego przez siebie systemu.

Klimatyzacja do domu: Pozostałe koszty

Koszty klimatyzacji w domu nie sprowadzają się do kosztów zakupu, montażu i okresowego serwisowania urządzenia. Należy pamiętać o tym, że klimatyzatory są urządzeniami elektrycznymi, w związku z czym ich użytkowanie wpłynie na wyższe rachunki za energię elektryczną. O ile wzrośnie nasz miesięczny rachunek za prąd? To zależy od klasy energooszczędności urządzenia oraz częstotliwości, z jaką je użytkujemy. Na wysokość opłat wpływa też obecność rozwiązań OZE oraz połączenie klimatyzacji z innymi systemami obsługującymi dany lokal – na przykład rekuperacją lub pompami ciepła. Dlatego zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji należy szczegółowo zapoznać się z wszystkimi przewidywanymi dla danej nieruchomości kosztami.

 

Sprawdź również: Jaki klimatyzator wybrać do domu?