Multi System Sebastian Naszewski

Liczba nieruchomości mieszkalnych wyposażonych w klimatyzację stale rośnie. Z zalet klimatyzatorów korzystają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. To prowadzi do sytuacji, w której rozważając zakup nieruchomości lub remont nieruchomości już posiadanej zadajemy sobie pytanie, kiedy montować klimatyzację. Czy to właściwy moment?

Kiedy montować klimatyzację

Wiele osób, które jeszcze nie korzysta z klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu często decyzję o zakupie klimatyzatora podejmuje latem – w odpowiedzi na kolejną falę upałów – i odkłada rzeczywisty zakup w czasie, co najczęściej skutkuje zawieszeniem zarówno zakupu, jak i decyzji o montażu klimatyzacji w domu. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z obawy o skalę prac remontowych, jakie będą towarzyszyły instalacji jednostki wewnętrznej i przewodów klimatyzatora oraz ich kosztem, który przekłada się na zwiększony koszt inwestycji.

 

 

Na kiedy zaplanować montaż klimatyzacji?

 

Fora internetowe, blogi eksperckie, porady firm specjalizujących się w montażu klimatyzacji – wszyscy doradzają, żeby montaż klimatyzacji zaplanować już na etapie planowania budowy domu. W nowo budowanych obiektach rury chłodnicze, odprowadzanie skroplin oraz instalację zasilania i sterowania można wykonać już na etapie wykonywania prac związanych w wykonywaniem instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Dzięki temu instalacja klimatyzacji jest dyskretna, a obecność klimatyzatora nie wpływa na estetykę obiektu. A co w sytuacji, w której domu już stoi? Albo posiadamy mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym?

W przypadku nieruchomości w stanie surowym lub deweloperskim montaż klimatyzacji możemy przeprowadzić na bardzo podobnej zasadzie, jak w przypadku omówionym powyżej. To pozwoli na dyskretny montaż wszystkich elementów instalacji i zachowanie walorów estetycznych pomieszczenia. Ważnym jest, żeby zdążyć z montażem przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, w przeciwnym razie może się okazać, że będziemy zmuszeniu do zrobienia kroku w tył i wykucia rowków w ścianach czy suficie, na który dopiero co został położony gipsar. A co w przypadku już funkcjonującego obiektu?

 

 

Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu: Czy musi się wiązać z kosztownym remontem?

 

Klimatyzację w funkcjonującym już obiekcie możemy zamontować w dowolnym momencie. Należy się przy tym liczyć z koniecznością przeprowadzenia prac:

  • montażowych,
  • remontowych.
 

Jeśli zależy nam na zachowaniu niezmienionej estetyki pomieszczeń skala remontu po wykonaniu instalacji może być duża, ale czy ogromna? Dysponując nowoczesnymi technologiami i systemami wykończeniowymi dobra ekipa remontowa szybko „ukryje” nieestetyczne elementy instalacji i przywróci estetykę pomieszczenia. Alternatywą może być poprowadzenie instalacji klimatyzacji w korytkach o wymiarach ok. 80×80 mm. Korytka nie prezentują się najlepiej, dlatego większość firm poleca je jako rozwiązanie tymczasowe, do czasu wykonania właściwego remontu.
Podstawowym problemem są zewnętrzne elementy instalacji, które trudno ukryć na wykonanej elewacji budynku. Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest w tym przypadku prowadzenie kabli i przewodów w korytkach dedykowanych do zastosowań zewnętrznych. Korytka odznaczają się na elewacji i są widoczne, ale pozwalają na relatywnie estetyczne zamaskowanie kabli oraz ich zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Sprawdź również: Ile kosztuje klimatyzacja do domu?