Multi System Sebastian Naszewski

montaz pompy ciepła

System rekuperacji święci popularność w naszym kraju – jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych innowacyjnych systemów pozwalających na sprawne zarządzenie ciepłym powietrzem w obrębie danego budynku. Dzięki połączeniu z systemami wentylacji i klimatyzacji, rekuperacja pozwala na sprawne oczyszczanie zużytego powietrza oraz ponowne wykorzystanie zawartej w nim energii cieplnej. W naszym wprowadzeniu w ten temat skupiamy się na cenach systemów rekuperacji oraz kosztach wykonania całej instalacji. Podpowiadamy jak wygląda inwestycja w rekuperację, jakie czynniki generują wysokie koszty oraz jaka jest rozpiętość cenowa dostępnych rozwiązań.

Rekuperacja – cena. Od czego zależy jej wysokość?

Każdy projekt rekuperacji jest wyceniany indywidualnie, niezależnie czy będzie to system obsługujący budynek mieszkalny, komercyjny, przemysłowy czy użyteczności publicznej. Cena zależy zarówno od specyfiki instalacji, rodzaju zastosowanych urządzeń oraz montażu. Ponadto na koszt inwestycji składa się opłata za wykonanie projektu.

Stworzenie projektu zamyka się zazwyczaj w kwocie od 500 do 1000 złotych, a ostateczna jej wysokość zależy m.in. od powierzchni danej nieruchomości. Niektórzy kontrahenci są skłonni wykonać projekt za darmo w ramach pakietu usług obejmującego także dostawę, montaż i serwis.

Skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów to najważniejsza część inwestycji. Sam rekuperator może kosztować nawet 20 tys. zł. lub więcej, co czyni go najdroższym urządzeniem w całej instalacji.

Pozostałe elementy, które generują koszty, to przede wszystkim: rury, wyrzutnia, kanały wentylacyjne, czerpnia zewnętrzna i wewnętrzna, rozdzielacze, kształtki, przyłącza, skrzynki rozdzielcze, taśmy aluminiowe, sterowniki, izolacje, uszczelki. Kompletny zestaw tych elementów może kosztować od 15 do nawet 30 tys. zł. lub więcej, w zależności od wielkości instalacji i stopnia jej skomplikowania.

Ostateczny koszt instalacji zależy także od oprzyrządowania dodatkowego, którego wykorzystanie pozwala na pełnienie dodatkowych funkcji. Do tej kategorii należą wysoce wydajne (lub przemysłowe) filtry powietrza, automatyczne sterowniki, systemy alarmujące, system antysmogowy, wymienniki ciepła, nawilżacze powietrza, jednostki chłodzące, a także systemy sterowania online oraz możliwość połączenia rekuperacji do instalacji domu inteligentnego.

Ostatecznie cena całej rekuperacji wraz z usługą jej zaprojektowania i montażu może zmieścić się w przedziale od 15 tys. zł. do nawet prawie 50 tys.